Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Buď zdráv, Macbethe!

3. 04. 2017 9:46:11
Buď zdráv, brzy budeš král! Věštba čarodějek ze známé hry Williama Shakespeara nově zaznívá v pražském divadle ABC a rozhodně vám bude dlouho rezonovat v hlavě.

V letošní sezóně gratuluje mnoho divadel Shakespearovi ke 400 let od narození uváděním právě jeho her. Pozadu nezůstávají ani Městská divadla pražská, kde se pustili do křížku se skotským králem a jeho hrdelním zločinem. Jestli bitvu vyhrávají, můžete zjistit v divadle ABC.

Macbeth, hra, o níž se vyprávějí mnohé legendy, historky a kterou prý provází odvěké prokletí, je snad jednou z nejtěžších od slavného anglického barda. Macbeth, ač prý postavený na skutečném historickém základu, se může a mohl odehrát v kterékoliv době a obsahuje mnoho odkazů i pro dnešní dny. Přináší příběh boje o moc, slabosti, síle proroctví, i zamyšlení, jak daleko je člověk schopen zajít kvůli vlastnímu prospěchu a obohacení.

Macbeth je voják, velitel věrný svému králi. Tedy, loajální je pouze do chvíle, než mu tři čarodějky nezasadí svým proroctvím do hlavy semínko zrady. Ono semínko ještě zalije a podpoří v růstu Macbethova žena. Lady M. by svého muže ráda viděla na vyšších postech a hodlá využít veškerých svých schopností i ctižádosti, aby dosáhla svého. Popisovat dál děj této Shakespearovy hry je snad zbytečné, každý, jak doufám, ví, že se stupňuje od úskočné vraždy krále Duncana, přes děsuplné krveprolití, až do chvíle, kdy se Birnamský les dá na pochod. Jak dopadne král a jeho krásná Lady, už prozradí inscenace.

Režisér Pavel Khek už mnohokrát ukázal, že se velkých opusů nebojí a Macbethem to rozhodně znovu potvrzuje. Inscenace dostala svěží háv, v příjemném moderním bezčasí, protože příběhy moci, boje a následné spravedlnosti nepotřebují dobové kostýmy, aby se do nich divák propadl a zamiloval. Nejvýraznější osobností se v tomto ztvárnění stává krásná, silná a cílevědomá Lady M. v podání Diany Šoltýsové. Její hrdinka od začátku ukazuje drápky a divák bez dechu sleduje, jak umně, nenápadně a takřka nevinně vmanipulovává svého chotě do osidel zrady.

Je-li ukázána Lady jako ta silnější z manželského páru, je logické, že se Macbeth Milana Kačmarčíka proměnil tak trochu ve slabocha, který rád a poslušně naslouchá libým věštbám i manželčiným svodům. Radim Madeja se stal Macduffem, vykonavatelem další části věštby a ve finále i ochráncem míru. Užasnete zejména nad Madejovou neoblomností a zjihnete při scéně, kdy se dozví, že jeho rodina byla vyvražděna a dům vypálen. V té chvíli Macduff přestává být ctihodným služebníkem, ale stává se nástrojem pomsty.

Macbeth ve snaze udržet si královský trůn, jenž se pod ním stále více kýve, a zároveň se nezbláznit z temných proroctví, která k němu přicházejí, prolévá stále více krve svých nejbližších šlechticů. Lady Macbeth mezitím podlehne výčitkám svědomí a ve vrcholné scéně, korunované neuvěřitelně sugestivním monologem se slavnou neviditelnou skvrnou, definitivně propadne šílenství. Možná po zhlédnutí Macbetha v ABC budete na Dianu Šoltýsovou pohlížet chvíli raději z dálky, dokud se neujistíte, že své zoufalé pomatení mysli skutečně pouze tak dobře zahrála.

Důležitým elementem hry jsou tři čarodějky v podání Niny Horákové, Petry Tenorové a Lucie Pernetové. Tvůrci se vymanili, jako v mnohých dalších aspektech, ze zakořeněné představy, že čarodějnice musejí být babice neurčitého věku s bradavicí na nose. Čarodějky se zde proměňují od svůdných a vnadných barových holek, přes komorné Lady M. až po sloužící na hostinách, a jako zlatá nit se proplétají celým představením. Stávají se tak živou a drásavou připomínkou, že osud ví víc než figury na šachovnici života, s nimiž si lačně hraje.

Neodmyslitelnou součástí Khekovy inscenace tvoří kostýmy Agnieszky Páté-Oldak ve vojenském stylu a chladně i drsně kovová scéna Michala Syrového. Silným efektem jsou rovněž všudypřítomné židle, představující duše mrtvých i umučených nešťastníků.

Macbeth je sice králem, ale nikdy už nebude spát. A k smrti jej zdrtí, až se Birnamský les dá na pochod. Vy byste rozhodně neměli prospat příležitost a vyrazit do divadla na inscenaci, která vám vyrazí dech a na nějakou tu chvilku rozjitří váš klid.

Foto z inscenace: Alena Hrbková

Autor: Helena Herynková | pondělí 3.4.2017 9:46 | karma článku: 7.91 | přečteno: 167x

Další články blogera

Helena Herynková

Seznamka, Tinder, Grinder a ti druzí…

...aneb povzdech o seznamování. Každý pořádný mužský je buď gay nebo už je něčí. A tak se ve chvílích zoufalství, kdy nevíte kudy kam, pustíte do seznamování přes seznamky.

28.8.2017 v 10:02 | Karma článku: 18.63 | Přečteno: 814 | Diskuse

Helena Herynková

Břeh, k němuž stojí za to plavat

Láska mezi školními zdmi, kde není od kamarádství nikdy daleko k posměchu a trápení. Láska, která dokáže překonat nejednu nástrahu. Láska, která vévodí romanci Probuzení Simona Spiera.

12.7.2017 v 13:10 | Karma článku: 4.60 | Přečteno: 292 | Diskuse

Helena Herynková

Najít sílu pro druhého

Dvaatřicet hodin, polibek, dva kluci, světový rekord a zážitek na celý život. Zároveň taky naděje pro všechny zmatené a zraněné kluky, kteří přijdou po nich.

19.6.2017 v 13:14 | Karma článku: 4.16 | Přečteno: 300 | Diskuse

Helena Herynková

Hledat duhu v temnotě

Jákob na cestě za svobodou a přežitím, dítě, které si musí pomoct samo. Kolem zuří válka, zmar a nenávist. Lze najít naději nicotě? Prozradí román Jákobovy barvy.

6.6.2017 v 16:11 | Karma článku: 3.59 | Přečteno: 87 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Marcus Tullius Cicero – O zákonech

Ciceronovo stěžejní dílo, navazující na spis O věcech veřejných a pojednávající o zákonech z filosofického, společenského a politického hlediska. Český překlad v zrcadlovém vydání připravil a poznámkami opatřil J. Janoušek.

24.9.2017 v 16:50 | Karma článku: 3.49 | Přečteno: 95 |

Zdeněk Sotolář

Války mezi učitelskými spolky aneb Klony útočí

Diskuse o pedagogické komoře nabrala na síle po anketě na webu Česká škola. Příslovečné rukavice se chopila Iniciativa pedagogická komora. Ta o sobě dala vědět především peticí proti tzv. kariérnímu řádu.

24.9.2017 v 15:50 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 350 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Pacient nejde k lékaři proto, aby se léčil, ale proto, aby byl zdráv!

Je to stejné, jako když si jde někdo koupit vrtačku. Nepotřebuje vrtat, potřebuje díru. Slýchám námitky, že výsledky mé práce způsobuje placebo a ne léčení. No hurá! Jsme u podstaty věci.

24.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 16.17 | Přečteno: 598 | Diskuse

Karel Sýkora

Proč na Blízkém východě není a zřejmě nikdy nebude existovat žádný Palestinský stát

Palestinci nebo také Palestinští Arabové je pojem užívaný pro označení skupiny potomků lidí, kteří žili, nebo se do roku 1947 usadili na území Palestiny. Etnicky jsou často egyptského, syrského, nebo jordánského původu.

24.9.2017 v 6:38 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 360 |

Tomáš Hlaváč

Britové Asking Alexandria zažehávají oheň

Po dlouhém čekání Asking Alexandria vydala svůj singl Into The Fire. Po několika týdnech, kdy sociální sítě kapely plnili fotky s tajemným hashtagem Into The Fire, do světa vlétl song, který se stává pilotním singlem k novému albu

23.9.2017 v 11:45 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 141 | Diskuse
Počet článků 59 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 401

Narodila jsem se a žiju v Praze, vystudovala jsem Obchodní akademii. Pracuji v knižním nakladatelství Metafora, v marketingu a PR. Vášnivě ráda čtu, což znamená, že práce je mi také velkou zábavou. Pokud zrovna neležím v nějaké knize, najdete mě s téměř stoprocentní jistotou v některém z pražských či mimopražských divadel. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze a také propaguji divadelní soubor 3D company. Mimoto se s chutí vrhám do ručních prací, nejvíce háčkuji.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.