Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Buď zdráv, Macbethe!

3. 04. 2017 9:46:11
Buď zdráv, brzy budeš král! Věštba čarodějek ze známé hry Williama Shakespeara nově zaznívá v pražském divadle ABC a rozhodně vám bude dlouho rezonovat v hlavě.

V letošní sezóně gratuluje mnoho divadel Shakespearovi ke 400 let od narození uváděním právě jeho her. Pozadu nezůstávají ani Městská divadla pražská, kde se pustili do křížku se skotským králem a jeho hrdelním zločinem. Jestli bitvu vyhrávají, můžete zjistit v divadle ABC.

Macbeth, hra, o níž se vyprávějí mnohé legendy, historky a kterou prý provází odvěké prokletí, je snad jednou z nejtěžších od slavného anglického barda. Macbeth, ač prý postavený na skutečném historickém základu, se může a mohl odehrát v kterékoliv době a obsahuje mnoho odkazů i pro dnešní dny. Přináší příběh boje o moc, slabosti, síle proroctví, i zamyšlení, jak daleko je člověk schopen zajít kvůli vlastnímu prospěchu a obohacení.

Macbeth je voják, velitel věrný svému králi. Tedy, loajální je pouze do chvíle, než mu tři čarodějky nezasadí svým proroctvím do hlavy semínko zrady. Ono semínko ještě zalije a podpoří v růstu Macbethova žena. Lady M. by svého muže ráda viděla na vyšších postech a hodlá využít veškerých svých schopností i ctižádosti, aby dosáhla svého. Popisovat dál děj této Shakespearovy hry je snad zbytečné, každý, jak doufám, ví, že se stupňuje od úskočné vraždy krále Duncana, přes děsuplné krveprolití, až do chvíle, kdy se Birnamský les dá na pochod. Jak dopadne král a jeho krásná Lady, už prozradí inscenace.

Režisér Pavel Khek už mnohokrát ukázal, že se velkých opusů nebojí a Macbethem to rozhodně znovu potvrzuje. Inscenace dostala svěží háv, v příjemném moderním bezčasí, protože příběhy moci, boje a následné spravedlnosti nepotřebují dobové kostýmy, aby se do nich divák propadl a zamiloval. Nejvýraznější osobností se v tomto ztvárnění stává krásná, silná a cílevědomá Lady M. v podání Diany Šoltýsové. Její hrdinka od začátku ukazuje drápky a divák bez dechu sleduje, jak umně, nenápadně a takřka nevinně vmanipulovává svého chotě do osidel zrady.

Je-li ukázána Lady jako ta silnější z manželského páru, je logické, že se Macbeth Milana Kačmarčíka proměnil tak trochu ve slabocha, který rád a poslušně naslouchá libým věštbám i manželčiným svodům. Radim Madeja se stal Macduffem, vykonavatelem další části věštby a ve finále i ochráncem míru. Užasnete zejména nad Madejovou neoblomností a zjihnete při scéně, kdy se dozví, že jeho rodina byla vyvražděna a dům vypálen. V té chvíli Macduff přestává být ctihodným služebníkem, ale stává se nástrojem pomsty.

Macbeth ve snaze udržet si královský trůn, jenž se pod ním stále více kýve, a zároveň se nezbláznit z temných proroctví, která k němu přicházejí, prolévá stále více krve svých nejbližších šlechticů. Lady Macbeth mezitím podlehne výčitkám svědomí a ve vrcholné scéně, korunované neuvěřitelně sugestivním monologem se slavnou neviditelnou skvrnou, definitivně propadne šílenství. Možná po zhlédnutí Macbetha v ABC budete na Dianu Šoltýsovou pohlížet chvíli raději z dálky, dokud se neujistíte, že své zoufalé pomatení mysli skutečně pouze tak dobře zahrála.

Důležitým elementem hry jsou tři čarodějky v podání Niny Horákové, Petry Tenorové a Lucie Pernetové. Tvůrci se vymanili, jako v mnohých dalších aspektech, ze zakořeněné představy, že čarodějnice musejí být babice neurčitého věku s bradavicí na nose. Čarodějky se zde proměňují od svůdných a vnadných barových holek, přes komorné Lady M. až po sloužící na hostinách, a jako zlatá nit se proplétají celým představením. Stávají se tak živou a drásavou připomínkou, že osud ví víc než figury na šachovnici života, s nimiž si lačně hraje.

Neodmyslitelnou součástí Khekovy inscenace tvoří kostýmy Agnieszky Páté-Oldak ve vojenském stylu a chladně i drsně kovová scéna Michala Syrového. Silným efektem jsou rovněž všudypřítomné židle, představující duše mrtvých i umučených nešťastníků.

Macbeth je sice králem, ale nikdy už nebude spát. A k smrti jej zdrtí, až se Birnamský les dá na pochod. Vy byste rozhodně neměli prospat příležitost a vyrazit do divadla na inscenaci, která vám vyrazí dech a na nějakou tu chvilku rozjitří váš klid.

Foto z inscenace: Alena Hrbková

Autor: Helena Herynková | pondělí 3.4.2017 9:46 | karma článku: 7.91 | přečteno: 169x

Další články blogera

Helena Herynková

Ukecaná Anna se vrací

Příběh o sirotkovi s dobrým koncem. Knížka, kterou jsme v dětství milovali. Hrdinka, která byla tak trochu kanadskou Pipi, dlouhou punčochou. Anne ze Zeleného domu se vrací jako audiokniha, aby si podmanila novou generaci.

9.11.2017 v 9:28 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 142 | Diskuse

Helena Herynková

Dům snů, co se změnil v peklo

Pronajali byste si dům s více než 200 striktních pravidel? Jane i Emma to udělaly a obě pak hořce litovaly. Jaká byla Ta přede mnou, prozradí thriller z pera J. P. Delaney.

18.10.2017 v 13:41 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 376 | Diskuse

Helena Herynková

Seznamka, Tinder, Grinder a ti druzí…

...aneb povzdech o seznamování. Každý pořádný mužský je buď gay nebo už je něčí. A tak se ve chvílích zoufalství, kdy nevíte kudy kam, pustíte do seznamování přes seznamky.

28.8.2017 v 10:02 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 846 | Diskuse

Helena Herynková

Břeh, k němuž stojí za to plavat

Láska mezi školními zdmi, kde není od kamarádství nikdy daleko k posměchu a trápení. Láska, která dokáže překonat nejednu nástrahu. Láska, která vévodí romanci Probuzení Simona Spiera.

12.7.2017 v 13:10 | Karma článku: 4.60 | Přečteno: 298 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 187 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 6.01 | Přečteno: 87 |

Zdeněk Sotolář

Maturitní písemka aneb Rukou, nebo strojem?

Maturita je horkým tématem už řadu let. Jednou z (pod)otázek je maturitní písemka z češtiny. Jeden zpochybňuje témata, druhý zpochybňuje funkčnost funkčních stylů, třetí by naše „slohovky“ nahradil anglosaskými esejemi.

18.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 8.93 | Přečteno: 307 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Colostrum – dar přírody pro zdravý život

Setkal se s ním již každý hned když opustil matčino lůno a přisál se k jejímu prsu. Dříve než mléko sál látku obsahující imunoglobuliny, imunitní regulátory, růstové faktory, vitaminy, minerály, stopové prvky a aminokyseliny.

18.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 316 | Diskuse

Karel Sýkora

Předpoklady odborně udělané exegeze

Exegeze je kritické zkoumání jakéhokoli textu, zvláště ale náboženského, jako např. Bible. Samotné slovo exegeze znamená vytažení významu daného textu. A exegeta je pak odborník na exegezi.

18.11.2017 v 7:41 | Karma článku: 5.28 | Přečteno: 90 |
Počet článků 61 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 398

Narodila jsem se a žiju v Praze, vystudovala jsem Obchodní akademii. Pracuji v knižním nakladatelství Metafora, v marketingu a PR. Vášnivě ráda čtu, což znamená, že práce je mi také velkou zábavou. Pokud zrovna neležím v nějaké knize, najdete mě s téměř stoprocentní jistotou v některém z pražských či mimopražských divadel. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze a také propaguji divadelní soubor 3D company. Mimoto se s chutí vrhám do ručních prací, nejvíce háčkuji.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.